Již nyní zažíváme zdražení potravin řádově o desítky procent. Tento rok se odhaduje průměrné meziroční zdražení potravin o více než 50%. Brzy tak nejspíš budeme kupovat kostku másla za 80 Kč a litr mléka za 35 Kč.

  Ceny energií rostou přímo astronomicky a současná geopolitická situace ve světě bude zdražení nejspíš nadále akcelerovat. Očekává se meziroční nárust cen až o 80%. Cena plynu nedávno vystoupla dokonce až o 150%. Účet za energii bude tedy také minimálně dvojnásobný než před rokem.

  Cena benzínu a pohonných hmot od začátku roku rekordně vzrostla o 40%. To se promítá do růstu cen jízdenek i letenek v osobní dopravě. Již tento rok se dojíždění do práce či rodinná dovolená výrazně prodraží.

  Úrokové sazby za poslední půlrok vzrostly více než dvojnásobně. U tříletých a pětiletých fixací  končících tento rok se zvýší měsíční splátka až o 50%. Z hypotéky se splátkou 20 tis. Kč měsíčně se tak nyní stane splátka téměř 30 tis. Kč, ročně potom takový klient zaplatí za hypotéku o 120 tis. Kč více než minulý rok.

  Ceny stavebního materiálu a prací rostly meziročně v průměru o 40%, avšak některé položky i několikanásobně. Výstavba běžného rodinného domu se tak oproti začátku minulému roku prodraží i více než dvojnásobně. Běžný rodinný domek již těžko postavíte za méně než 10 mil. Kč bez ceny pozemku. 

  Obecně tak můžeme čekat, že životní náklady pro tento rok vzrostou nejméně jednou tolik. Rodina, která dosud utratila za nezbytný provoz například 50 tis měsíčně, bude nyní potřebovat spíše 100 tis. Kč.

  Na trhu nemovitostí je však situace opačná. Navzdory této bezprecedentní všeobjímající inflaci nyní začíná docházet ke stagnaci cen.

  V nejbližších měsících lze tak pravděpodobně očekávat i pokles cen nemovitostí z důvodu poklesu kupní síly obyvatelstva, a tudíž poptávky po nemovitostech.

  Svou roli můžou sehrát i existenční potíže majitelů a nucený prodej u většího počtu lidí.

  Tyto faktory sebou můžou přinést také růst nájemného z důvodu nedostupnosti pořízení vlastní nemovitosti.