Situace na trhu hypoték v roce 2023 a výhled do budoucna

Situace na českém hypotečním trhu v roce 2023 byla složitá a horší než v roce 2022. Podle podzimní prognózy České národní banky inflace dosáhla svého vrcholu v závěru roku 2022 a v průběhu roku 2023 již pozvolna klesala. Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám a cenám nemovitostí poklesla průměrná výše hypotéky na úroveň okolo 2,5 milionu korun. 

Celkový objem nových i refinancovaných hypoték se v roce 2022 dostal na hodnotu okolo 196 miliard korun. V porovnání s předchozím rokem šlo o dramatický propad trhu o 64 %. Většinu hypoték si Češi sjednali v úvodu roku 2022. Naopak v posledních čtyřech měsících roku jsme byli svědky obrovského meziročního poklesu objemu sjednaných hypoték, a to až o 85 procent. 

Odhaduje se, že Češi si v letošním roce mohou sjednat hypotéky v celkovém objemu zhruba 100 miliard korun. První čtvrtletí roku 2023 bylo pro hypoteční trh velmi náročné. Velmi opatrné oživení zájmu o hypotéky jsme zaznamenali ve druhém a třetím čtvrtletí. Po stabilizaci na hypotečním trhu si někteří zájemci o vlastní bydlení již zvykli na vyšší úrokové sazby a využívají nižší ceny nemovitostí. Výraznější oživení trhu však můžeme očekávat spíše až v roce 2024.

Podle analytiků se situace na hypotečním trhu v roce 2024 nejspíše nezlepší. V celkových číslech se může stát, že letošní rok bude ještě o něco horší než rok minulý. Oživení zájmu o hypotéky se totiž neočekává dřív než ve druhém nebo třetím čtvrtletí příštího roku, k výraznějšímu oživení trhu s hypotékami pak dojde spíš až koncem roku 2024. První čtvrtletí roku 2024 bude pro hypoteční trh velmi náročné. Velmi opatrné oživení zájmu o hypotéky lze očekávat nejdříve ve druhém a třetím čtvrtletí. Po stabilizaci na hypotečním trhu si někteří zájemci o vlastní bydlení již zvyknou na vyšší úrokové sazby a využijí nižší ceny nemovitostí. Výraznější oživení trhu můžeme očekávat spíše až na přelomu 2024/25.

Další články

Refinancování hypotéky

Co je refinancování hypotéky? Refinancování hypotéky je splacení existujícího hypotečního úvěru novým hypotečním úvěrem (obvykle u jiné instituce, než je původní úvěr) s odlišnými (obvykle výhodnějšími)

Více »

Porovnat nabídky

Compare

napište mi...
jsEM tu pro vás

Matrix_asistent
Zadejte své údaje a využijte Matrix AI naplno
E-BOOK

Jak využít umělou inteligenci pro prodej nemovitosti

Zadejte svův email a získejte svůj náskok v realitním světe díky AI